Jakość nie ilość!

Dziś choć temat bardzo ważny  będzie krótko. Socjalizacja to temat, na który moglibyśmy pisać książki czy prace naukowe. Jednak dziś chciałam tylko zaznaczyć to co dla mnie i moim zdaniem dla szczeniaka najważniejsze w tym procesie.

Przede wszystkim czym jest socjalizacja?

– to proces, który trwa przez całe życie, indywidualny dla każdej jednostki, polegający na zdobywaniu umiejętności aby poruszać się w danym środowisku, opiera się również na kontaktach socjalnych z ludźmi czy innymi psami.

Jaka powinna być socjalizacja?
– bezpieczna
– komfortowa
– dobrowolna
– dobra jakościowo

 JAKOŚĆ nie ILOŚĆ

To najważniejsze w całym procesie. Podstawowym błędem jaki możemy zaobserwować, jest nacisk na to aby szczeniak został zabrany w dziesiątki różnych miejsce, poznał dziesiątki różnych osób, psów czy innych zwierząt, chodził po kilkunastu różnych powierzchniach czy zobaczył sześćdziesiąt różnych przedmiotów. Bardzo często zapominamy przy tym o jakości.

W socjalizacji nie chodzi o to aby pies biernie w niej uczestniczył ale aby wchodził w interakcję z ludźmi, psami, zwierzętami, przedmiotami. I najważniejsze to aby te interakcje były wartościowe, dobre jakościowo. To z takich interakcji płynie nauka. Nie z zobaczenia 50 nowych miejsc i braku aktywnego udziału szczeniak w całym procesie. Zdecydowanie wolę aby pies miał 5 pozytywnych, wartościowych interakcji, w których aktywnie uczestniczy, czyli ma socjalny kontakt z psem czy innym człowiekiem, kontakt dobrowolny, nieprzymuszony, z odpowiednim przedstawicielem danego gatunku niż 50 spotkań z nieodpowiednimi psami czy biernego zwiedzania nowych lokalizacji.
Koncentracja na przewodniku.

U szczeniaka zależy mi przede wszystkim na tym aby potrafił obserwować świat, wchodzić w interakcję z ludźmi i psami. Nie chcę aby w każdej nowej sytuacji musiał utrzymywać ze mną kontakt wzrokowy bo inaczej będzie wyrywał się do psów czy ludzi. Chcę aby mój pies potrafił obserwować otoczenie, bez mojej stałej kontroli.

Socjalizacja nie kończy się po odhaczeniu z naszej listy miejsc, ludzi czy psów. Socjalizacja to proces, który będzie trwał przez całe życie naszego psa. Ta początkowo w życiu szczenięcym jest o tyle ważna, że tworzy historię nauki i daje fundamenty do dalszej pracy w przyszłości. Zadbajmy aby były to pozytywne doświadczenia, z których płynie nauka.

GGG-7057sm