Niepisana umowa z psem!

Wszyscy o niej mówią, wszyscy o niej słyszeli ale czy wiemy czym naprawdę jest? Relacja z psem. Czym tak naprawdę jest? Czy możemy ją zdefiniować? Czy kiedy mówimy o relacji to wiemy o czym mówimy? Czy możemy ją zmierzyć?

Relacja to nic innego jak historia zmian wydarzeń, zachowań związanych z daną osobą czy zwierzęciem. Relacja oprócz dobrej i złej, o których poniżej, ma wiele odcieni szarości, często w zależności od kontekstu.
Dobra relacja jest historią pozytywnych wzmocnień jakich doświadczyliśmy z danym psem czy pies z nami. To zaufanie, oparte właśnie na tej historii, zaufanie że zachowania tej drugiej strony będą konsekwentne, przewidywalne i pozytywne. Poprzez historię pozytywnych wzmocnień tworzymy pewnego rodzaju reguły, powstaje niepisana umowa, której naruszenie wpływa na wzajemne zaufanie. Relacja nie powstaje od razu, powstaje przez upływ czasu i wydarzeń jakie mają miejsce z daną osobą czy psem. To ciąg pozytywnych wzmocnień, które kształtują nasze zachowanie wobec tego psa/osoby. Dla psa relacja z nami to dokładnie to samo.

Zła relacja to historia negatywnych wzmocnień i kar jakich doświadczyliśmy z danym psem czy osobą. To brak zaufania, często oznaczający brak przewidywalności w zachowaniach, stosowanie kar czy negatywnych wzmocnień.

Relacje można zmienić choć historii wymazać się nie da. Dlatego warto zawsze analizować nasze zachowania w stosunku do psów i zastanawiać się czy nie niszczą naszej relacji. O jej odbudowę nie jest łatwo. A jak wszyscy wiemy relacja jest niezbędna do pracy bo bez zaufania ciężko o osiąganie wspólnych celów.

 

16804814_773406376143572_1494778167_o