Zgubione/Znalezione

Wakacje sprzyjają częstszym i dłuższym spacerom z kudłatymi. Podróżujemy, zwiedzamy nowe miejsce. Lato sprawia, że rozluźniamy nasze hamulce i pozwalamy naszym psiakom na więcej. Niestety często wakacyjny chill kończy się tragicznie i nasz czworonóg ucieka. Za zwierzyną, za innymi psem, a czasami przez naszą nieuwagę oddala się niepostrzeżenie, do bliżej nieokreślonego celu. Tak czy siak zdarza się, że psy uciekają. Oczywiście nie tylko podczas wakacji ale jest to okres, który wyjątkowo sprzyja ogłoszeniom o zaginionym pupilu.

Co zrobić w sytuacji gdy nasz pies zaginął? Przede wszystkim nie rozpaczać, nie płakać tylko DZIAŁAĆ! Poniżej znajdziecie kilka przydatnych punktów, które dobrze zrealizować jeżeli kiedykolwiek zaginie wasz podopieczny.
1. STÓJ W MIEJSCU
Częstym błędem spanikowanych właścicieli jest pogoń za psem. Prawda jest taka, że mamy bardzo małe szanse na dogonienie naszego psa. Dlatego zdecydowanie lepiej pozostać w miejscu skąd uciekł, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies do nas wróci. Najlepiej  poprosić kogoś o pomoc i jedna osoba zostaje w miejscu ucieczki a druga chodzi po okolicy i szuka naszej zguby.
gunia2
2. ZAWIADOM LEŚNICZYCH 
Jeżeli wasz pies zaginął na leśnym terenie to zdecydowanie lepiej zapłacić mandat niż znaleźć psa zastrzelonego bo gonił zwierzynę. Warto poinformować okoliczne koło łowieckie i leśniczego, że na ich terenie uciekł pies. Kara nas nie ominie a może ocalimy psa. Jak trafimy na sympatycznego leśniczego to jest szansa, że nam pomoże w poszukiwaniach.
_MG_8154-2
3. ZAMIEŚĆ OGŁOSZENIA W INTERNECIE
Od razu zamieść ogłoszenia w internecie. Internet to nie tylko Facebook. Wrzuć informacje na wszystkie dostępne portale; OLX, gumtree, lokalne serwisy. Na Facebooku załóż wydarzenie i zaproś wszystkich znajomych, udostępnij na tematycznych grupach. Pamiętaj, żeby wydarzenie było publiczne i każdy mógł dołączyć.
Tylko konkrety, nikogo nie interesuje historia Twojego psa. Liczą się suche fakty: wygląd, wiek, nr czipa lub tatuażu, cechy charakterystyczne, okoliczności ucieczki (data, miejsce i co się wydarzyło)
I najważniejsze NAGRODA – pamiętaj, żeby napisać o nagrodzie dla znalazcy lub osoby, która przyczyni się do znalezienie psa. To bardzo ważne bo nic tak nie motywuje ludzi do działania jak pieniądze. Przykre ale prawdziwe. Informacje o nagrodzie zamieść w tytule wydarzenia i ogłoszenia.
ZDJĘCIE – musi być wyraźne i kolorowe, gdzie dobrze wiązać sylwetkę psa. To nie konkurs na najlepsze zdjęcie i liczy się tylko to czy po jego zobaczeniu ktoś rozpozna Twojego podopiecznego.
Dane do kontaktu – koniecznie podaj swój numer telefonu
4. ZAMIEŚĆ OGŁOSZENIA PAPIEROWE W OKOLICY 
Nie każdy ma dostęp do internetu. Dlatego w okolicy gdzie zaginął pies KONIECZNIE zamieść ogłoszenia papierowe. Słupy, drzewa, tablice, remizy strażackie, przystanki autobusowe, dworce, sklepy. Wieszaj gdzie się tylko da. Pamiętaj, że psy pokonują dużo większe dystanse w zacznie szybszym czasie niż my. Po kilku godzinach mogą być kilkanaście kilometrów od miejsca ucieczki. Rozwieś ogłoszenia w ościennych miejscowościach. Tak jak w Ogłoszeniach internetowych pamiętaj o zatytułowaniu ogłoszenia NAGRODA i podania wszystkich ważnych, konkretnych informacji. Pamiętaj o kolorowym, wyraźnym zdjęciu.
5. IDŹ DO KOŚCIOŁA 
Nie, nie żeby się pomodlić. Kościół to perfekcyjne miejsce dla przepływu informacji. Wiąże się to z „darowizną” ale opłaca się. Jeżeli ksiądz powie coś na ambonie to masz pewność, że rozejdzie się o po okolicy w błyskawicznym tempie. Warto porozmawiać z księdzem czy mógłby podczas mszy powiedzieć, że poszukiwany jest pies i jest dla znalazcy NAGRODA! To naprawdę bardzo skuteczna metoda. Znam kilka osób, które wykorzystały siłę przebicia duchownych (zwłaszcza na wsi) i dzięki temu udało im się odnaleźć czworonoga.
Krakow_Mogila_kosciol_sw_Bartlomieja_20080309_1224_2636
6. IDŹ DO OKOLICZNYCH SZKÓŁ
Dzieci zwracają uwagę na otoczenie dużo bardziej niż dorośli. Jeżeli zostawisz ogłoszenia na terenie szkoły to zwiększysz szanse na odnalezienie psiaka. Tak jak w innych ogłoszeniach pamiętaj o konkretach.
7. ZAWIADOM SCHRONISKA 
Koniecznie zawiadom okoliczne schroniska. Zostaw numer kontaktowy i poproś o informację gdyby tylko pojawił się podobny pies. Warto też dzwonić lub odwiedzać schronisko samemu bo czasami pracownicy w schronisku zapomną sobie przekazać informacje i kolejna zmiana do Ciebie nie zadzwoni. Sprawdź jakie schroniska mają podpisane umowy z gminą, w której uciekł pies. Czasami ze względu na absurdalne przepisy, może okazać się, że Twój pies został wywieziony nawet kilkaset kilometrów od domu.
100_6591sznaucer1
8. RADIO I TELEWIZJA 
Jeżeli tylko masz taką możliwość to opłać ogłoszenie w mediach. Zwłaszcza lokalne radia są przyjazne i chętnie pomagają w takich sytuacjach. Nie zapominaj o CB radiu – podaj tam informacje a dotrze do okolicznych kierowców.
9. SIŁA JEST W GRUPIE 
Poproś znajomych o pomoc w przeszukiwaniu terenu i rozwieszaniu ogłoszeń. Niech jedna osoba jest stałe w miejscu, z którego pies uciekł a reszta pomaga w pozostałych pracach. Im więcej osób jest zaangażowanych tym lepiej.
11084217_471799666304246_5589032178729170933_o
10. KŁAMSTWO W DOBREJ WIERZE 
 Jeżeli jesteś właścicielem suki napisz, w ogłoszeniach że jest wysterylizowana, nawet jeśli nie jest. To ważne w zwłaszcza w przypadku psów rasowych i w typie rasy. Taki sprytny zabieg może odstraszyć pseudohodowców do kradzieży lub przygarnięcia Twojego uciekiniera. Wysterylizowana suka nie jest dla nich łakomym kąskiem.
12469661_794505487344158_5708355274312203632_o
11. ZABEZPIECZ PSA
Czip (zarejestrowany w bazie, z aktualnym adresem) widoczna adresówka, szelki lub obroża z odblaskowymi elementami to podstawowe wyposażenie każdego psa na spacerze. Nawet tym krótkim pod blokiem.
13323221_826334780830462_8602384496275927129_o
12. PREWENCJA 
Nie spuszczaj psa ze smyczy. Po prostu, jeżeli nie masz 100% pewność że Twój pies nie wraca na każde zawołanie lub krąży nad wami burza a czworonóg się boi, nie spuszczaj go ze smyczy. Na spacery po lesie wybierz długą linkę i ćwicz przywołanie.
13415457_1554049114897064_6926626900616745062_o