Nosework nad Wisłą czyli wąchanie jest w modzie

Nosework Polska!

– chcesz sprawdzić się jako przewodnik psa policyjnego bez wychodzenia z domu?

– chcesz aby Twój pies potrafił przeszukiwać samochody i wskazywać ukryte zapachy?

– podobają Ci się spektakularne przeszukania psów służbowych, które potrafią wykrywać narkotyki, substancje wybuchowe?

– nie wiesz jak spożytkować energię swojego psa, kiedy za oknem pada deszcz?

– chcesz zmęczyć swojego psa bez wychodzenia z domu w 5 minut?

– chcesz aby Twój czworonóg został psem do zadań specjalnych?


Nosework Polska jest dla Ciebie i dla Twojego psa!

– nowy sport dla każdego psa i przewodnika!
– nie wymaga dużych nakładów czasowych i finansowych!
– już po kilku tygodniach pies potrafi wykryć schowany w pojemnikach zapach!
– Idealna aktywność dla każdego psa nawet dla psów agresywnych, niepełnosprawnych czy po kontuzjach!
– wykorzystuje najważniejszy psi zmysł – WĘCH!
– wymaga tylko kilku minut treningów dziennie!
– zabawa dla całej rodziny!
– kilkuminutowy trening męczy bardziej niż godzinny spacer!
– buduje więź z właścicielem!
– Twój pies może poczuć się jak pies policyjny szukając olejków zapachowych!

Nosework to dyscyplina sportowa, która wywodzi się ze szkoleń psów policyjnych. Ponieważ nie każdy może korzystać z wiedzy i umiejętności trenerów pracujących w szeregach służb mundurowych, którzy profesjonalnie zajmują się detekcją, z czasem wymyślono aktywność, która pozwala imitować prace psów poszukujących. Mowa właśnie o noseworku. To właśnie dzięki tej dyscyplinie psy na całym świecie mogą specjalizować się w szukaniu różnych zapachów i brać udział w zawodach.


Wąchać może każdy czyli fenomen nosework
Właściciele psów na całym świecie oszaleli na punkcie noseworku i nic dziwnego, to dyscyplina nie ograniczona rasą psa, jego możliwościami ruchowymi, sprawnością fizyczną czy wiekiem. Na dodatek wykorzystuje najważniejszy zmysł naszych pupili – węch. Nosework dosłownie rozwija i udoskonala psi nos, dając przy tym ogrom radości zarówno czworonogom, jak i ich właścicielom. Ten sport nie dyskryminuje absolutnie nikogo. 

Nosework to świetne rozwiązanie dla psów lękowych czy reaktywnych. Ponieważ opiera się w dużej mierze na samodzielnej pracy czworonoga, bardzo wzmacnia jego pewność siebie i zdolność do podejmowania decyzji. Jednocześnie pomaga nam wzmacniać wspólne więzi poprzez pracę zespołową w wyższych klasach.

Praca węchowa idealnie sprawdzi się także u psów starszych, które nie chcą spędzać emerytury na kanapie. Nosework nie obciąży ich nadmiernie fizycznie ale będzie stymulować psi umysł. Dlatego wspaniale pomaga rozładować energię psom niepełnosprawnym, lub po kontuzji. 
14012664_668711099946434_909623943_o
Pierwsze kroki nosework w Polsce
W Polsce istnieje Stowarzyszenie Nosework Polska, pierwsza organizacja zajmująca się noseworkiem w naszym kraju. Jako jedna z jego założycielek mogę zapewnić, że chcemy zrzeszać jak największą liczbę fanów tego sportu, dlatego stowarzyszenie działa na terenie całej Polski i każdy zainteresowany pracą węchową psów może się do niego zapisać. Stowarzyszenie z każdym dniem rozwija się, obecnie mamy 11 Sędziów i Instruktorów,u których w całej Polsce można rozpocząć treningi nosework. Dla osób, które nie mogą rozpocząć pracy stacjonarnie stworzyliśmy kursy online:

 

nswrk_mapa_03

Jak wyglądają mistrzostwa w wąchaniu?
Psie nosy w Polsce mierzą się w poszukiwaniu trzech substancji: olejków cynamonowego, pomarańczowego i goździkowego. Para przewodnik-pies przed przystąpieniem do zawodów będzie musi  zdać egzamin wstępny. To test, podczas którego pies musi w przeciągu 3 minut wskazać zapach olejku, wybierając spośród 12 pudełek kartonowych. Tylko jedno z nich ma w środku zapach. Sposób oznaczania jest dowolny. Regulamin zabrania tylko czynności, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia próbek.

Drużyny, które zdadzą wstępny egzamin będą miały do wyboru start w różnych kategoriach, z których każda będzie mieć trzy poziomy trudności:
NW – Exterior – poszukiwanie zapachu na świeżym powietrzu.
NW – Interior – poszukiwanie zapachu w budynkach.
NW – Vehicles – poszukiwanie zapachu w pojazdach.
NW – Water – poszukiwanie zapachu w wodzie.
NW – Container – przeszukiwanie pojemników
NW – Sniff&Gob – wygrywa ten kto znajdzie najwięcej próbek w najkrótszym czasie

Klasa Master – najtrudniejsza klasa, która łączy w sobie wszystkie elementy pozostałych kategorii, i zawiera dodatkowe utrudnienia. Mogą w niej wystartować tylko pary, które zaliczą wszystkie poziomy w każdej kategorii.

Poziomy w każdej kategorii różnią się od siebie stopniem trudności. Na poziomie pierwszym psy poszukują tylko jednego zapachu – olejku cynamonowego. Na drugim dodawany jest olejek pomarańczowy, a na trzecim goździkowy i pies szuka wszystkich trzech substancji podczas jednego przebiegu. Stopniowo dodawane są rozproszenia w postaci jedzenia bądź zwodniczych zapachów.

13978306_668711113279766_190328258_o

Jak samemu zacząć przygodę z nosework?
Nosework to sport dostępny dla wszystkich, nie tylko drużyn biorących udział w zawodach. Nie potrzebujesz placu z przeszkodami, dużej przestrzeni czy skomplikowanych akcesoriów. Wystarczy po jednym opakowaniu olejku zapachowego, paczka wacików do uszu, kilka metalowych i plastikowych pojemniczków z dziurami… i zestaw do pracy masz już gotowy. Już w najbliższym numerze Dog&Sport znajdziecie artykuł, który otwiera nasz cykl porad jak rozpocząć pracę z noseworkiem.

13872731_623816844435116_6068539133128417056_n

Zawody w Nosework Polska odbywają się regularnie, może do nich przystąpić każdy,kogo fascynuje ten sport. Regulamin egzaminów i zawodów znajdzie tu:
REGULAMIN

 Udaremnij przemyt cynamonu, pomarańczy i goździków, i już dziś zapisz się na zajęcia do Nosework Polska!

Już dziś zacznij treningi:
Jesteśmy pierwszą w Polsce organizacją Nosework, która organizuje zawody w tej dyscyplinie, zrzesza fanów sportu, i szkoli psy i przewodników! Działamy w całej Polsce i na świecie. Możesz dołączyć na zajęcia do naszych instruktorów lub rozpocząć kurs online. Przygotujemy Twojego psa do zadań specjalnych!