Polowanie na zapachy czyli nosework w praktyce!

Nosework bazuje na pracy psów policyjnych, które poszukują substancji zakazanych lub wybuchowych. Sportowa forma wybiera łatwiej dostępne materiały. Na zawodach w Polsce czworonogi będą szukały olejków: cynamonowego, pomarańczowego i goździkowego. Już we wrześniu i październiku psie nosy będą mogły zmierzyć się na pierwszych w naszym kraju egzaminach, które dadzą im zielone światło do startu w zawodach. Regulamin tych imprez jest dostępny na stronie Stowarzyszenia Nosework Polska 

13978306_668711113279766_190328258_o

Jak przygotować psi nos do egzaminu?

Zaczniemy od przygotowań do egzaminów. Sprawdzają one umiejętność rozpoznawania i oznaczania zapachu przez psa. Pies dostaje do powąchania dwanaście zamkniętych, kartonowych pudełek. W jednym znajduje się próbka danego zapachu. Zadaniem psa jest znalezienie i oznaczenie właściwego pudełka. Czas na wykonanie tego zadania to trzy minuty.W trakcie egzaminu pies może, ale nie musi, być na smyczy lub lince. Sposób oznaczania jest dowolny, jednak musi być zgłoszony uprzednio sędziemu. Przewodnik, który uważa, że jego pies odnalazł próbkę, komunikuje to sędziemu słowem “alarm” lub podniesieniem ręki.

Skoro wiecie już jak wygląda egzamin, opowiem Wam teraz jak przygotować do niego psie nosy.

Nosework krok po kroku

1. Akcesoria.

Nosework stał się tak popularny między innymi dlatego, że nie wymaga dużych nakładów finansowych. Sprzęt niezbędny do rozpoczęcia treningów możesz nabyć w Nosework Polska 

Olejki zapachowe (cynamonowy, pomarańczowy i goździkowy),

3 słoiki – na każdy zapach,

bawełniane waciki do uszu,

bawełniane płatki do demakijażu,

• 6 metalowych puszeczek z dziurkami 

• 6 jednakowych pudełek plastikowych z 5 dziurkami 

• 12 fasadowych kartonów 

kilka par rękawiczek gumowych,

pinceta lub szczypczyki,

bardzo dużo małych, niebrudzących smakołyków.

2. Przygotowanie próbki.

Na egzaminach i zawodach próbką zapachową nazywamy bawełniane waciki do uszu nasączone olejkiem. W zależności od klasy, próbka może składać się z 1 a nawet 6 wacików.

Jak samodzielnie przygotować próbkę?

Na dno słoika włóż bawełniany płatek do demakijażu, nasącz go 3-4 kroplami danego olejku (każdy zapach musi mieć przygotowany odrębnie słoik, NIE MIESZAMY ZAPACHÓW). Następnie do słoika wsyp bawełniane waciki do uszu (od 10 do 20, przy większej ilości dodaj o kroplę więcej olejku). Wieczko słoika, od wewnątrz, skrop jeszcze 3 kroplami olejku, następnie zakręć i porządnie wszystko wymieszaj. Po 24 godzinach twoje próbki są gotowe do użycia. Powtórz wszystkie czynności z każdym olejkiem w osobnych słoikach. Do każdego olejku używaj osobnej pary rękawiczek.

 Ponieważ na zawodach są trzy zapachy, masz do wyboru dwie metody ich wprowadzenia. Możesz po kolei, osobno wprowadzać każdy olejek, pracując na początku tylko na jednym zapachu. Alternatywą jest metoda mieszania, gdzie od razu rozpoczniesz pracę na wszystkich zapachach.

Wersja dla pojedynczych zapachów:

Wyjmij ze słoika trzy waciki do uszu (używając rękawiczek i pincety) i umieść je w metalowym pudełeczku z dziurkami (jeżeli patyczki są za duże utnij je i zostaw tylko część z watą).

Wersja dla wszystkich zapachów:

Wyjmij z każdego słoika po 2 waciki i umieść je  w metalowym pudełeczku z dziurkami. 

W obu przypadkach pracujesz na początku tak samo. Jednak po około 2 miesiącach pracując na wszystkich 3 zapachach zaczniesz je rozdzielać i pracować na każdym z osobna. Natomiast w wersji pojedynczego zapachu po dwóch miesiącach dodasz w taki sam sposób kolejny zapach. Jak łatwo zauważyć wersja mieszania jest szybsza, bo wprowadza od razu trzy olejki, ale nie zawsze odpowiednia dla każdego psa. Więcej na ten temat w następnym numerze. 

4. Target dłoni
Przed przedstawieniem psu zapachu popracuj nad stałym targetem dłoni.

Pomaga on w późniejszym oznaczaniu pudełka. Stały target dłoni to nic innego jak ciągły dotyk psiego nosa do twojej dłoni.

13872731_623816844435116_6068539133128417056_n

5. Zgaduj zgadula

Jeżeli masz gotową próbkę w metalowym pojemniczku, możesz  przejść do pierwszego ćwiczenia. Zacznij od końca, czyli najpierw ucz psa zachowania, które ma prezentować po odnalezieniu próbki. Dopiero później przejdź do poszukiwań.

W jednej ręce, na wysokości psiego pyska, trzymasz metalowe pudełko. W drugiej (zamkniętej) smakołyki.

Jak tylko pies podjedzie sprawdzić co jest w pojemniczku OD RAZU nagradzasz, podając smakołyka na pudełko.

Powtarzasz podczas jednej sesji kilka razy zmieniając ręce.

14516606_653942208089246_1626928950154894300_n

6. Dwa pojemniczki

Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu:

W jednej ręce trzymasz metalowy pojemniczek ALE w drugiej, oprócz smaczków, metalowy pojemniczek bez zapachu.

Jak tylko pies podejdzie sprawdzić pojemniczek z zapachem nagradzasz go, od razu podając smakołyk na pudełko.

Powtarzasz podczas jednej sesji kilka razy zmieniając ręce. Smakołyki są zawsze w dłoni, w której trzymasz pojemniczek bez zapachu.

7.  Zgaduj zgadula z plastikowymi pudełkami

Metalowy pojemniczek z zapachem wkładasz do jednego z plastikowych pojemników z dziurkami. Od tej pory ten pojemnik będzie już zawsze pojemnikiem z zapachem. Nawet po wyjęciu zapachu nie możesz go używać jako czystego. Zabawa wygląda tak samo jak w przypadku metalowych pojemniczków tylko w tej wersji wykorzystujesz plastikowe pudełka.

 

25

8. Dwa pudełka

Te same zasady co w przy dwóch metalowych pojemnikach tylko używasz plastikowych pudełek. Stopniowo staraj się położyć je na ziemi. Więcej o pracy z plastikowymi pudełkami przeczytasz w następnym numerze.

O czym warto pamiętać:
– nagroda na pudełku/pojemniku – zawsze nagradzaj blisko źródła zapachu. Możesz nawet podawać smaczki bezpośrednio na pojemniku.
– nie zostawiaj psa sam na sam z zapachem – zawsze po skończonej pracy zabierz pojemnik z zapachem tak aby nie pozostawał w zasięgu psa. Chcesz aby powstało skojarzenie, że przebywanie w obecności zapachu się opłaca. Dlatego nie zostawiaj psa samego z pojemnikami.
– pachnące pudełka i pojemniki – jeżeli użyjesz metalowego pudełka lub plastikowego pojemnika do zapachu to już zawsze zostanie naznaczony. Nie możesz, nawet po wyjęciu zapachu, użyć go jako czystego.

A teraz do pracy!

W następnym odcinku przejdziemy do poszukiwań. Trenuj regularnie, a na pewno spotkamy się na egzaminach. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania zapraszam na nasz fanpage Nosework Polska na Facebooku lub do kontaktu mailowego noseworkpolska@gmail.com. Śledząc nasz profil będziesz na bieżąco z seminariami, które prowadzimy w całej Polsce, poznasz innych miłośników psów oraz dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o noseworku.

 

38