Czy wiesz już wszystko?

Na pewnym etapie wiedzy zaczynamy czuć się komfortowo i bezpiecznie, osiadamy na laurach. Czujemy się pewnie z tym co wiemy. To bardzo niebezpieczny stan.

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment kiedy zaczyna poruszać się sprawnie w swojej dyscyplinie. To moment kiedy z aktualnymi umiejętnościami i wiedzą możemy już zrobić bardzo dużo. Potrafimy uczyć psów spektakularnych czy zaawansowanych zachowań. Daje nam to poczucie pewności i zadowolenia z tego co już osiągnęliśmy i robimy. Na tym poziomie możemy startować w zawodach, uczyć innych, skutecznie powtarzać z relatywnym sukcesem to czego nauczyliśmy się do tej pory.

To uczucie sprawia, że przestajemy być głodni wiedzy a to jest bardzo ryzykowana droga. Przestajemy od siebie wymagać tracimy pokorę, popadamy w rutynę i tracimy czujność. Jeżeli ktoś twierdzi, że ma nauczył się wystarczająco dużo, to znaczy że nie nauczył się niczego.

 2016-08-12_01-08-27

Proces nauki polega na odkrywaniu, poważaniu tego co przyjmowaliśmy za oczywiste, nazywaniu, i odwracaniu wszystkiego do góry nogami. Takie podejście do edukacji uświadamia nam, że pogłębianie wiedzy nie kończy się nigdy. Rzadko daje poczucie bezpieczeństwa bo często wymaga od nas wpłynięcia na nieznane wody, i przewartościowania dotychczasowego światopoglądu. 

Musimy wyjść poza strefę naszego komfortu i pozornego bezpieczeństwa, aby zakwestionować to w co przez długi czas wierzyliśmy. Zdobywanie wiedzy polega na posiadaniu otwartego umysłu i bycia na tyle odważnym aby czasami powiedzieć „myliłem się”. Oczywiście, że to ryzykowne i często sprawia że czujemy irytację i złość. Bardzo trudno jest kwestionować to co dawało nam stabilizację i pewność siebie.

 GacekGapaGunia-7074sm

Kluczem jest abyśmy to uczucie osiadania na laurach zauważyli i zmienili. Każdy z nas doświadczył tego uczucia przynajmniej raz w życiu. Bardzo łatwo jest stracić czujność i zostać na pewnym poziomie. Dobrze jeżeli mamy w naszym otoczeniu ludzi, którzy sprowadzają nas na ziemię i pokazują, że warto poszerzać swoje horyzonty. 

Ludzie, którzy zadomowią się w tym uczuciu nigdy nie zostaną wirtuozami w swoim dziedzinie. Nigdy nie będą dobry nauczycielami ani uczniami. Uczenie się polega między innymi na dzieleniu doświadczeniem, odkrywaniu tego co już zostało powiedziane ale również zdobywaniu nowych szczytów. Nigdy nie przestawaj stawiać sobie poprzeczki, zawsze możemy nauczyć się więcej. Proces nauki nie polega na tym aby poczuć spełnienie, nie dążymy do mety. To proces,który sam w sobie powinien być przyjemnością.

Agnieszka Janarek – Dog Trainer